İsrail güçleri, yaralı Filistinliyi askeri araca bağladı: ‘Canlı kalkan olarak kullandılar’

İsrail güçlerinin Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları devam ederken, işgal altındaki Batı Şeria’dan basına yansıyan bir görüntü tepkiye neden oldu. Cumartesi günü Cenin’e baskın düzenleyen İsrail askerleri, yaralı Filistinli bir erkeği askeri aracın kaputuna bağladı.

Sosyal medyada paylaşılan ve Reuters’ın da doğruluğunu teyit ettiği videoda, Cenin’de yaşayan Mücahit Azmi’nin iki ambulansın arasından geçen askeri cipin kaputuna bağlandığı görüldü. İsrail ordusundan konuya ilişkin yapılan açıklamada, İsrail güçlerinin üzerine ateş açıldığı ve çatışma yaşandığı, bir şüphelinin yaralandığı ifade edildi. Ordu, görüntülere yansıyan olayda askerlerin askeri protokolü ihlal ettiğini belirtti.

AİLE AMBULANS İSTEDİ, ASKERLER YARALIYI ARACA BAĞLAYIP UZAKLAŞTI

‘Şüphelinin bir aracın üzerindeyken İsrail güçleri tarafından alındığı’ ifade edilen açıklamada, videodaki askeri personelin eylem ve davranışının ‘İsrail ordusunun değerlerine uymadığı’ belirtildi. Ordu, olayın soruşturulacağını bildirdi. Ordunun açıklamasına göre, araca bağlanan kişi tedavi edilmek üzere sağlık birimlerine sevk edildi.

Reuters haber ajansı da Cenin’de bir aracın üzerine bağlanarak götürülen kişinin kameralara yansıdığı görüntünün çekildiği yeri teyit etti.

Azmi’nin ailesinin paylaştığı bilgilere göre, İsrail güçleri baskın düzenlemiş, Azmi de bu baskın sırasında yaralanmıştı. Aile ambulans çağrılmasını isterken, ordu Azmi’yi alarak aracın kaputuna bağlayarak olay yerinden ayrılmıştı.

HASTANE MÜDÜRÜ: YARALI GENCİ CANLI KALKAN OLARAK KULLANDILAR

Filistin’in resmi haber ajansı WAFA da Azmi’nin İsrail askerlerinin baskını sırasında yaraladığı üç Filistinliden biri olduğunu aktardı.

Cenin Hastanesi Müdürü Visam Bekr, İsrail askerlerinin Cenin kentindeki El-Cabiriyyat Mahallesi’nde bir eve düzenlediği baskında üç gencin gerçek mermiyle vurularak yaralandığını ifade etti. Bekr, İsrail askerlerinin yaralanan bu gençlerden birini askeri cipin kaput kısmına bağlayıp canlı kalkan olarak kullandığını, gözaltına alarak ilk yardım ekiplerinin yaralı Filistinliye ulaşmasına engel olduğunu dile getirdi.

Görgü tanıkları da askerlerin bölgeden çekilirken olası bir bombalı saldırı ya da ateş açılmasına maruz kalmamak için Filistinli genci canlı kalkan olarak kullandığını söyledi.

SAVAŞ UÇAKLARI GAZZE’DE İKİ EVİ VURDU: ÖLÜ VE YARALILAR VAR

Öte yandan, İsrail güçlerinin Gazze Şeridi’ne yönelik saldırıları da gece saatlerinde devam etti. AA’nın görgü tanıklarından alınan bilgiye dayanarak aktardığına göre, İsrail savaş uçakları, Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Gazze kentinde iki evi daha bombaladı. Saldırıda, aralarında kadın ve çocukların da olduğu çok sayıda kişi öldü ve yaralandı. Yaralıların El Ehli Baptist Hastanesine kaldırıldığı belirtildi. Gazze’deki Sivil Savunma Birimi’nden yapılan açıklamada da “Ekiplerimiz, Gazze kentinin Eş-Şati Mülteci Kampı ve Dabit bölgelerinde 2 evin hedef alındığı ihbarı üzerine olay yerlerine intikal etti” ifadesi kullanıldı.

İSRAİL ORDUSU: GAZZE ŞERİDİ’NİN GÜNEYİNDE 1 ASKER ÖLDÜ

İsrail ordusundan yapılan yazılı açıklamada ise zırhlı kuvvetlerden 25 yaşındaki yedek subay Malkia Gross’un Gazze Şeridi’nin güneyinde yaşamını yitirdiği ifade edildi.

Böylelikle, Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin El Kassam Tugayları’nın ‘Aksa Tufanı’ saldırısı sonrası İsrail’in Gazze’ye saldırı başlattığı Ekim 2023’ten bu yana ölen İsrailli askerlerin sayısı 313’ü karadan işgal sürecinde olmak üzere, 665’e yükseldi. Saldırılarda bugüne kadar 1977’si karadan işgal süresince olmak üzere, 3 bin 894 asker ve subay da yaralandı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir